Dažiausiai užduodami klausimai
1) Kaip reguliuoti židinio trauką?
2) Noriu židinio, tačiau nėra dūmtraukio?
3) Nuo ko priklauso trauka?
4) Kaip skiriasi trauka kamino su įdėklu ir be jo?
5) Kam reikalingas įdėklas?
6) Ar galima į vieną dūmtraukį pajungti kelis šildymo įrenginius?
7) Kaip prižiūrėti kaminą?
8) Posūkiai kamine?
9) Reikalavimai dūmtraukiui?
10) Koks turėtų būti kamino aukštis?
11) Koks dūmtraukis geriau?
1. Kaip reguliuoti židinio trauką?
Norint padidinti židinio galingumą, reikia pilnai atidaryti sklendę, pastumti ugniakuro pelenų stalčiuje, arba durelių rėme esamą svirtelę. Dar galima šiek tiek ištraukti pelenų stalčių arba praverti dureles (tą rekomenduočiau daryti tik židinio įkūrimo metu). Tokiu būdu degimo procesas pagreitės, metalas greičiau įkais ir duos daugiau šilumos. Klaidingai yra manoma, jog pridarius sklendę ir sumažinus degimo procesą bus daugiau šilumos. Sumažinus deguonies patekimą į ugniakurą, degimo procesas sulėtės, malkos smilks, galingumas sumažės.
2. Noriu židinio, tačiau nėra dūmtraukio?
Nėra dūmtraukio – nebus ir židinio... Tačiau nenusiminkite, sprendimo būdas yra! Galima šalia namo sumontuoti pristatomą kaminą, arba jį įrengti name. Teko dūmtraukį „išvesti“ per šoninę namo sieną. Blogiausiu atveju yra dujiniai bei elektriniai židiniai, kuriems nėra būtinas kaminas.
3. Nuo ko priklauso trauka?
Trauka priklauso nuo kamino aukščio, angos skerspjūvio, ar jame įmontuotas įdėklas į kaminą, kiek alkūnių ir kokiu atstumu židinys pajungtas į kaminą, židinio ugniakuro konstrukcijos. Labai svarbus yra oro patekimas degimui į pakurą – kaminas negali įtraukti daugiau oro, negu jis gauna. Prasta trauka būna, kai namas yra gerai izoliuotas ir nepraleidžia oro, todėl yra būtinas papildomas oro padavimas. Trauka prasta ir tada, kai į vieną kaminą pajungti keli įrenginiai (padarykite dulkių siurblio žarnoje skylę ir akivaizdžiai įsitikinsite).
4. Kaip skiriasi trauka kamino su įdėklu ir be jo?
Mūras yra tradicinė medžiaga, naudojama kaminų statybai. Kūrenant židinį ar krosnelę malkomis mūras sugeria ir ilgai išlaiko šilumą ir kol didesnė masė jo įkaista tam, kad pagerėtų trauka, tai užima daug laiko. Kuo didesnis kaminas, tuo ilgiau jis šils. Šaltas mūras pakankamai atvėsina išmetamąsias dujas, kas sumažina trauką. Jei kamino anga daug didesnė nei židinio ar krosnelės išleidimo anga, toks kaminas šils dar daugiau.
Kaminas su įdėklu palaiko dūmus šiltus ir apsaugo aplinkinę kamino struktūrą nuo aukštos dūmtraukio temperatūros. Įdėklas įkaista daug greičiau, taigi ir gera trauka atsiranda greičiau, toks kaminas paima mažiau šilumos iš židinio.
Kaminas su įdėklu palaiko dūmus šiltus ir apsaugo aplinkinę kamino struktūrą nuo aukštos dūmtraukio temperatūros. Įdėklas įkaista daug greičiau, taigi ir gera trauka atsiranda greičiau, toks kaminas paima mažiau šilumos iš židinio.
5. Kam reikalingas įdėklas?
Židiniai bei krosnelės dažniausiai kūrenami malkomis. Sumažėjus šildymo elemento pašalinamų degimo produktų temperatūrai, pablogėja dūmtraukio trauka. Ši temperatūra priklauso nuo CO2 kiekio išmetamose dujose. Esant žemesnei temperatūrai, degimo produktų drėgmė kondensuojasi ant kamino sienelių, kondensatas įsigeria į jas, dūmtraukis drėksta, intensyviai ardoma jo vidinė dalis. Toks kaminas gali suirti per keletą metų (priklausomai kiek bus eksploatuojamas). Profesionaliausią konsultaciją kaminų ir įdėklų į juos klausimais Lietuvoje jums gali suteikti UAB „Vilpra“ gamybos paruošimo inžinierius Mindaugas Bichnevičius kaminai@vilpra.lt.
6. Ar galima į vieną dūmtraukį pajungti kelis šildymo įrenginius?
Negalima. Kiekvienas šildymo įrenginys turi turėti atskirą kanalą. Prisipažinsiu, jog ir mes neretai į tą pačią angą jungiame židinį ir pvz. pirties krosnelę. Tokiu atveju pajungimas tarp atskirų įrenginių turėtų būti skirtingame aukštyje ir jie turėtų turėti sklendes.
7. Kaip prižiūrėti kaminą?
Kaminą reikia nuolat valyti, todėl rekomenduojame „SADPAL“ suodžių sudegimo katalizatorių, kurį galima naudoti kūrenant malkas, pjuvenas, anglį, durpes ir organines atliekas. Ši miltelių pavidalo medžiaga išvalo kaminą nuo suodžių, valo katilų vidinius paviršius, gerina degimo procesą, sumažina SO2 ir NO2 emisiją į atmosferą, mažina koroziją. Reguliariai naudojant „SADPAL“ užtikrinamas įdėklo ilgaamžiškumas.
8. Posūkiai kamine?
Kiekvienas posūkis, kurį dūmai turi padaryti keliaudami nuo židinio iki kamino viršaus, sulėtina trauką. Idealiausias pajungimas, kada židinys pajungiamas vertikaliai į dūmtraukį, arba tam panaudojus 450 alkūnę.
9. Reikalavimai dūmtraukiui?
- Dūmtraukis turi būti hermetiškas.
- Minimalus dūmtraukio skerspjūvis turi būti ne (mažesnis nei) 400cm2 ( 200).
- Dūmtraukis turi būti sumontuotas taip, kad jį būtų galima mechaniškai išvalyti.
- Kada dūmtraukis prasideda lubų lygyje, jungiamąjį vamzdį ir dūmtraukį būtina sujungti taip, kad būtų garantuotas pilnas sujungimo hermetiškumas.
- Vietose, kur dūmtraukis kerta grindis ir lubas, būtina laikytis normatyvų, limituojančių atstumą nuo atviros ugnies iki ugniai atsparių medžiagų.
- Dūmtraukyje negali būti daugiau nei dvi alkūnės. Kampas neturi viršyti 45o dūmtraukio aukščiui esant daugiau nei 5m, ir ne daugiau 20o - esant mažiau nei 5m aukščiui.
- Dūmtraukyje negali būti daugiau negu viena horizontali dalis.
- Dūmtraukis turi pakilti 40cm virš namo stogo. Jei namo stogo nuolydis mažiau nei 15o ,o taip pat jei yra terasinis stogas su akroteriumi mažesniu nei 20cm, dūmtraukį būtina pakelti į 1,20m aukštį virš stogo.
- Minimali trauka 10Pa.
- Esant labai didelei traukai, viršijančiai 20Pa, dūmtraukyje būtina įstatyti traukos stabilizatorių, kuris turi automatiškai darinėtis, keičiantis traukai dūmtraukyje. Reguliatorius turi būti patalpoje, kur yra sumontuotas židinys ir lengvai prieinamas. (Atgaivinkime dūminių trobų statybą! Nėra dūmtraukio – nėra problemų).
10. Koks turėtų būti kamino aukštis?
Rekomenduotinas kamino aukštis nuo pajungimo vietos turėtų būti ne mažiau kaip 4,5 metro. Horizontalus krosnies, židinio ar katilo pajungimo į kaminą vietoje atstumas turėtų būti ne didesnis nei 1 metras.
11. Koks dūmtraukis geriau?
Vienareikšmiškai negalima teigti, kad mūrinis, lengvų konstrukcijų ar montuojamas kaminas būtų geriausias. Tai gali priklausyti net nuo dizaino. Pristatomas nerūdijančio plieno skardos metalinis kaminas lauke jūsų namui gali suteikti netgi grožio (dėl skonio nesiginčijama). Praktika rodo, jog pigiausia yra baltų silikatinių plytų mūrinis kaminas, į jį įmontuojant nerūdijančio plieno skardos įdėklą.
Židiniai ir jų įrengimas | Ugniakurai ir šildymas | Kaminai ir trauka | Kūrenimas ir malkos | Apdaila ir medžiagos | Kainos ir garantijos |